rss      tw      fb
Keres

OGY - Krónika 2. rész (kulturális örökségvédelmi egyezmény, adatcsere)

MTI 2012. július 3., kedd 12:02

Az Európa Tanácsnak a kulturális örökség társadalmi értékéről szóló, Faróban, 2005. év október 27. napján elfogadott keretegyezményének kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitájával folytatódott az Országgyűlés keddi ülése.

Kormány: mérföldkő a magyar örökségvédelemben

L. Simon László államtitkár arról beszélt, hogy ez a keretegyezmény mérföldkő a magyar örökségvédelem történetében, mivel az Európa Tanács a komplex védelmet helyezi előtérbe. Az egyezmény abban a tekintetben jelent előrelépést, hogy kinyilvánítja a kulturális örökséghez való egyéni és közösségi jogot, a kulturális jogot az egyetemes emberi jog részeként értelmezve.

Az államtitkár szerint azt is fontos kiemelni, hogy a kultúra innovatív erővel bír, amely a gazdaság számára is ösztönzőleg hat, ezért is fontos ez a keretegyezmény. A szerződés egyébként új viszonyrendszert állít fel a kulturális örökségvédelmen belül: az embert, az emberi értékeket állítja a középpontba, egyfajta "élő örökségvédelmet" valósítva meg - mondta L. Simon László.

Az államtitkár különösen fontosnak nevezte, hogy az egyezmény ratifikálói körének majdani bővítésével pedig lehetőség nyílik arra, hogy a határon túli magyarság kulturális örökségét hatékonyabban, az aláíró országokkal szorosan együttműködve őrizzék meg.

Az LMP támogatja a javaslatot

Mile Lajos (LMP) felszólalásában leszögezte: pártja támogatja a törvényjavaslatot, mivel szerinte a kulturális örökség és a közös értékek felismerése segíthet enyhíteni azokat a feszültségeket, amelyeket a Kárpát-medence történelme hordoz magában. Éppen ezért szerinte ez az egyezmény felelősséggel is jár és nagyon fontos feladata a kormánynak elérni, hogy minden szomszédos ország csatlakozzon a keretegyezményhez.

Az ellenzéki politikus ugyanakkor bírálta a kormányt a műemlékvédelmi hivatalok engedélyezési eljárásnak megváltoztatása miatt, amely szerinte nem szolgálja a kulturális örökségvédelmet.

Fidesz: cél a szomszédos országok mihamarabbi csatlakozása

Turi-Kovács Béla (Fidesz) szintén arról beszélt, hogy a kulturális kormányzatnak és a külügyi kormányzatnak is mindent meg kell tennie a jövőben, hogy a szomszédos országok minél hamarabb csatlakozzanak ehhez a keretegyezményhez. Emellett a kormánypárti politikus kiemelte a kulturális örökségvédelem fontosságát a fenntartható fejlődésben, amelyre szintén kiemelt figyelmet fordít az egyezmény.

Kormány: preventív örökségvédelem szükséges

L. Simon László államtitkár a vitában elhangzottakra reagálva visszautasította Mile Lajos állításait az engedélyezési hatóság változásaival kapcsolatban. Leszögezte: a kormány hamarosan átfogó törvényjavaslatot készít a terület szabályait illetően, amelyben a cél a preventív örökségvédelem. Ezért a tervezett változások éppen a most tárgyalt keretegyezmény szellemiségében egyszerűsíti a hatósági engedélyeztetési folyamatot és helyezik előtérbe a tényleges örökség- és műemlékvédelmet.

Hangsúlyozta azt is: a cél, hogy az örökségvédelmi műemlék-épületeket ne konzerváljuk, hanem élettel, tartalommal, funkcióval töltsük meg.

Ezt követően az elnöklő Lezsák Sándor (Fidesz) az általános vitát lezárta.

A Cseh Köztársaság és Magyarország közötti minősített adatok cseréjéről

Rétvári Bence: a minősített adatok cseréjét és védelmét biztosítja a javaslat

Magyarország elkötelezett amellett, hogy a NATO-s és európai uniós tagállamok minél szélesebb körének biztosítsa a minősített adatok cseréjét, elsőként azonban a visegrádi országokkal kíván megállapodni erről - hangsúlyozta a Csehország és Magyarország közötti minősített adatok cseréjéről szóló egyezményt kihirdető törvényjavaslat expozéjában Rétvéri Bence államtitkár.

Rétvári Bence emlékeztetett arra, hogy két hete már a Szlovákiával kapcsolatban is tárgyalt egy hasonló tartalmú előterjesztést az Országgyűlés. Mint mondta, mindkét egyezményt a minősített adatok védelméről szóló, 2009-ben elfogadott törvény alapozza meg.

Az egyezmény kijelöli és összehangolja az országok egyes intézményeinek hatáskörét, a minősítési szinteket és a jogsértések következményeit is egységesíti. Rétvári Bence hangsúlyozta: a két ország közötti hatékony együttműködést igazolja, hogy a tárgyalásokat sikerült rövid időn belül lezárni.

Az LMP-nek a megalapozó törvénnyel voltak problémái

Az LMP-s Mile Lajos fontosnak nevezte a Csehországgal június 13-án aláírt megállapodást, a minősített adatok védelméről szóló törvénnyel kapcsolatban azonban kifogásokat fogalmazott meg. Szerinte az a mindenkori állam és kormány makacs ragaszkodását jelzi a titkokhoz, vagyis túltitkosít. A képviselő ezért ezt a jogszabályt módosítaná.

Az ülésen elnöklő Lezsák Sándor az általános vitát lezárta.