rss      tw      fb
Keres

OGY - Krónika - 10. rész (agrárkárenyhítés, PSZÁF)

MTI 2010. június 28., hétfő 23:49

Az Országgyűlés elfogadta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) 2009-es éves jelentését hétfőn este.

Három hónappal kitolták a kárenyhítési hozzájárulás befizetési határidejét

Az Országgyűlés egyhangúlag meghozott döntése értelmében a gazdálkodóknak az eredeti június 30-i határidő helyett csak később, 2010. szeptember 30-ig kell befizetniük kárenyhítési hozzájárulásukat.

A képviselők 318 igen szavazattal fogadták el a nemzeti agrárkár-enyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló törvény módosítását.

Elfogadta a Ház a PSZÁF beszámolóját

Elfogadta az Országgyűlés a PSZÁF 2009-es beszámolóját. A képviselők 287 igen, 37 nem szavazattal fogadták el a jelentést.

Farkas Ádám, a PSZÁF elnöke expozéjában arról beszélt, hogy az elmúlt másfél-két évben a világ pénzügyi rendszere az elmúlt 100 év legnagyobb válságát élte át, a világ teljes GDP-jének 25 százalékát kellett valamilyen módon állami kötelezettségvállalás formájában felajánlani ahhoz, hogy meg lehessen akadályozni a globális pénzügyi rendszer összeomlását. Ez nem hagyta érintetlenül a magyar pénzügyi rendszert sem, de az stabilan, likviditását és tőkehelyzetét tekintve is erősen vészelte át.

Szerinte azonban a hatást nem szabad alulbecsülni és felsorolta, hogy a PSZÁF mit tapasztalt és tett a pénzügyi rendszer stabilitása érdekében: megállapította, hogy a nyolc legnagyobb magyarországi bankcsoport hitelportfóliója jelentős mértékben romlott, a pénzügyi vállalkozások, a szektor egésze veszteséges volt, szükség volt egyes biztosítókkal, hitelszövetkezetekkel, takarékszövetkezetekkel szemben egyedi intézkedések meghozatalára, továbbá a válság kapcsán meg kellett erősíteni a piacfelügyeleti tevékenységet. Szólt a fogyasztóvédelmi tevékenység megerősítéséről is. Kiemelte azt is, hogy 12 ezer panaszt kellett kezelniük.

A PSZÁF gazdálkodásával kapcsolatban azt hangsúlyozta: nem az adófizetők pénzéből, hanem a pénzügyi szektorra kivetett felügyeleti díjakból működnek. Ezzel összefüggésben azt mondta: a takarékoskodás jellemezte őket: a munkavégzéssel, bérezéssel kapcsolatos költségek 9 százalékkal csökkentek 2008-hoz képest.

Számvevőszéki bizottság: rendkívüli a panaszok száma

Dancsó József, a számvevőszéki és költségvetési bizottság fideszes előadója sajátosnak nevezte a jelentést, mivel a PSZÁF más struktúrában működött az első és második félévben. Utalt arra, hogy visszaállt a régi működési szisztéma, amit az MSZP-SZDSZ erőszakos módosítása változtatott meg, és amely - mint mondta - nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Rendkívülinek nevezte a panaszok számát és kérdésként vetette fel, hogy valóban indokolt volt-e valamennyi panaszt a közigazgatási törvény hatálya alá tartozónak tekinteni.

MSZP: a Bajnai-kormány erősítette meg a PSZÁF hatáskörét

Göndör István (MSZP) arról beszélt, hogy méltó példája lehet ennek a javaslatnak az elfogadása arra, hogy a pénzügyi tárgyú jogalkotás és jogalkalmazás kellő hatékonysággal lássa el a feladatát. Utalt rá, hogy 2009-ben a Bajnai-kormány megerősítette a PSZÁF hatáskörét, növelte függetlenségét a kormánytól, ugyanakkor beszámolókészítési kötelezettséget írt elő a számukra.

Jobbik: a válságra korábban kellett volna reagálni

Pősze Lajos a Jobbik részéről arról beszélt, hogy bár a PSZÁF vezetőváltása a korábbi állapotokhoz képest eredményesebb tevékenységet hozott, de a válságra már korábban reagálni kellett volna, a késlekedést már megörökölte a felügyelet. Késedelmesnek nevezte a banki etikai kódex elfogadását is és szerinte a PSZÁF-tól is többet vártak volna.

A politikus kritikáját Dancsó József pálfordulásnak nevezte, mivel a bizottságban támogatták az előterjesztést, estére már megváltozott a hozzáállásuk.

Az LMP egyeztetne a PSZÁF vezetésével

Az LMP részéről Scheiring Gábor többek között arról beszélt: a PSZÁF működése komoly kritikával illethető, az adósságválság mögött a felügyelet a pénzügyi kultúra fejletlenségét látja, vajmi keveset mond ugyanakkor arról, hogy a pénzügyi rendszer rossz ösztönzői és a szabályozás hiányosságai miatt hogyan alakult ki az egyik oldalon elfogadhatatlan hatalmi koncentráció, a másik oldalon a példátlan kiszolgáltatottság és ezzel kapcsolatban mit kíván tenni a felügyelet.

Mint mondta, annak érdekében, hogy a törvényhozás megfelelő hátteret biztosítson a felügyeleti munkához, az LMP egyeztetést kezdeményez a PSZÁF vezetésével, és ennek eredményeképp a pénzügyi szféra hatékony ellenőrzéséhez szükséges törvénymódosításokat fognak beterjeszteni.

Megváltoztatták a sportbizottság elnevezését

Az Országgyűlés 326 igen szavazattal elfogadta azt az országgyűlési határozati javaslatot, miszerint Sport- és turisztikai bizottság neve ezentúl Sport- és turizmusbizottság lesz a jövőben.