rss      tw      fb
Keres

OGY - Krónika - 11. rész (államháztartási törvény, egyenlő bánásmód)

MTI 2010. június 29., kedd 0:40

Az Országgyűlés hétfőn késő este egyebek mellett lefolytatta az államháztartási törvény módosításának általános vitáját. A javaslat a többi között azt tartalmazza, hogy a parlamentnek csak az eredeti költségvetés kiadási főösszegének több mint öt százalékos eltérése után kellene pótköltségvetést készítenie. Az ellenzéki frakciók nem támogatják az indítványt. A Ház két napirend utáni felszólalással zárta munkáját.

A Fidesz öt százalékos eltéréstől rendelné el pótköltségvetés készítését

Az Országgyűlésnek az eredeti költségvetés kiadási főösszegének több mint öt százalékos eltérése után kellene pótköltségvetést készítenie a fideszes Rogán Antal által ismertetett törvényváltoztatás alapján.

A képviselő a kereszténydemokrata Latorcai Jánossal közösen jegyzett javaslatát ismertető expozéjában tarthatatlannak nevezte az MSZP és az SZDSZ által 2008 végén bevezetett költségvetési eljárási szabályrendszert, amely szerinte rendkívüli mértékben korlátozza egy újonnan felálló kormány mozgásterét.

KDNP: a hatályos szabályozás vállalhatatlan határidők elé állította a kormányt

Seszták Oszkár (KDNP) azt mondta: a hatályos szabályozás - amelyet a szabad demokrata Kóka János kezdeményezett - vállalhatatlan határidők elé állította a kormányt. Emlékeztetett, hogy a Fidesz és a KDNP nem támogatta az indítványt.

Arra is kitért, indokolt, hogy a választási években kitolják a következő évi büdzsé elkészítésének határidejét.

MSZP: a javaslat visszalépés a jelenlegi szabályozáshoz képest

A szocialista Göndör István szerint a javaslat visszalépés a jelenlegi szabályozáshoz képest. Mint mondta, ennek oka az, hogy a kormánypártok számára "nyűg az átláthatóság".

Az MSZP-s politikus hozzátette: az indítvány a költségvetési hiány burkolt növelésének lehetőségét teremti meg, ami rossz üzenet a piacok felé, és ennek árát az eladósodott magyar állampolgárok fogják megfizetni.

Göndör István az indítvány visszavonását sürgette, mert az szerinte lazítja a közpénzekkel való gazdálkodás felelősségét és veszélyezteti a konvergenciaprogramban vállalt kötelezettségek teljesítését.

A Jobbik az indítvány visszavonását kéri

A jobbikos Nyikos László szintén a javaslat visszavonását kérte, arra is hivatkozva, hogy a jó törvények megalkotásához idő kell.

Kifogásolta, hogy a kormány hatáskörébe tartozó tervezetet nem a kabinet, hanem két képviselő önálló indítványként nyújtotta be.

Mint mondta, szükség volna egy jó, az alapelveket tisztázó államháztartási törvényre, a tárgyalt javaslat azonban inkább visszalépésnek tekinthető.

Azzal kapcsolatban, hogy az indítvány elfogadása esetén a tervezetthez képest mintegy 600 milliárd forintos eltérésig nem volna kötelező a pótköltségvetés készítése, kijelentette: az elképzelést nem tudják támogatni.

Az LMP szerint a kormánypártok visszatérnének a költségvetési felelőtlenséghez

Scheiring Gábor (LMP) annak a véleményének adott, hogy a javaslat "visszatérés a költségvetési felelőtlenség útjára".

Szerinte a törvénymódosítás szándéka arra utal, hogy a kormánypártoknak takargatnivalójuk van, és "semmi nem változott a trükkök százainak időszakához képest".

A javaslat legsúlyosabb elemének azt nevezte, hogy "a kormány eltüntetné a figyelő szemek elől az állami cégeket érintő pénzügyi manővereket".

Hozzátette, az LMP kezdeményezni fogja, hogy a kabinetnek kötelező legyen havonta részletesen bemutatni az államháztartás gazdálkodását.

Fidesz: az MSZP csak az új kormánytól várja el az államháztartási szigort

Az előterjesztő Rogán Antal a felszólalásokra reagálva közölte: a nemzetközi költségvetési gyakorlat az, hogy a büdzsé kiadási oldalát nem kezdik el tárgyalni az adótörvények elfogadása előtt. Ennek határideje Magyarországon november 15-e, ezzel szemben javaslatuk csak a választási években tolná ki eddig a határidőt, az különben október 15-e volna - fogalmazott.

Hangsúlyozta: a szocialisták saját kormányukra nem kívánták alkalmazni az államháztartási szigort; ezt támasztja alá, hogy 2008 őszén 2010-es hatályba lépésről döntöttek, azaz csak az új kormányra róttak kötelezettséget.

Rogán Antal arra is kitért, hogy a törvény módosítását nem javasló Költségvetési Tanácsnak nem a büdzsé eljárási rendjével, hanem az aktuális költségvetés megalapozottságával feladata foglalkozni.

Az elnöklő Jakab István az általános vita lezárása után a Magyar Köztársaság 2010-es költségvetéséről szóló törvény módosításáról szóló részletes vitát is lezárta.

Módosítás az egyenlő bánásmódról szóló törvényhez

Az egyenlő bánásmódról szóló törvénymódosítás részletes vitájában az LMP-s Ivády Gábor ismertette azon módosító javaslatát, amely a megyei önkormányzatok számára is előírná az esélyegyenlőségi programok írását. Balog Zoltán közigazgatási és igazságügyi államtitkár támogathatónak nevezte a módosító javaslatot.

Napirend utáni felszólalások

A fideszes Nagy István napirend utáni felszólalásában "Magyarország legpatinásabb és legeredményesebb sportklubjára", az Újpesti Torna Egyesület megalakulásának 125. évfordulójára emlékezett.

Erdős Norbert frakciótársa a mezőgazdaságban, illetve a feldolgozóiparban dolgozó vállalkozások hivatali bürokrácia alóli mentesítését, valamint a kőröstarcsai Limil-Húsker Kft.-nek fél éve húzódó áfa-visszatérítéséhez kért segítséget.

Ángyán József válaszában azt mondta az esetben a fiktív számlázás gyanúja merült fel, így további türelmet kért az eset megoldásához.

Az Országgyűlés kedden reggel folytatja munkáját.