Szigetvári: kizárólag „Gyurcsány Ferenc barátom” miatt hiúsult meg a megállapodás a DK-val
- Részletek
- Szemle
- 2013. szeptember 13. péntek, 06:59
- (mzs)
A Republikon Intézet (kuratóriumi elnök: Horn Gábor) konferenciát rendezett csütörtökön az ellenzéki együttműködés esélyeiről. Közvéleménykutatók és politológusok mellett aktív politikusok is véleményt mondtak a kérdésről. Így Szigetvári Viktor, a Bajnai Gordon vezette pártszövetség társelnöke, és Tóbiás József szocialista frakcióigazgató. (Az MTI és a hvg.hu beszámolója alapján.)
Szigetvári Viktor – MTI/Soós Lajos
1. Szigetvári Viktor felszólalása
Nem rajtuk és nem az MSZP-n múlt, hogy a DK-t nem sikerült bevonni az „összefogásba”
Nem rajtuk és nem is az MSZP-n múlt, hogy a Demokratikus Koalíciót nem sikerült bevonni az ellenzéki összefogásba. Szigetvári szerint lehetett volna – az önkormányzati választásra is kiterjedő – választási megállapodást kötni a DK-val, ezt az Együtt-PM sem kifogásolta volna.
A szerk. megj.: Aki emlékszik ilyen mondatokra, kérem jelezze. Előbb a Milla, aztán a Bajnai–Milla formáció, aztán a Bajnai–Milla–volt LMP (ma PM) formáció minden nyilvános megszólalása másfél éve arról szól, hogy Gyurcsány Ferenc a múlt leginkább vállalhatatlan politikusa, vele az együttműködés szóba sem jöhet, árt az összefogásnak. A DK ezekben a megszólalásokban mindvégig azonos volt Gyurcsány Ferenccel. Arra, hogy a DK-t (azaz a DK szavazóit) leválasszák Gyurcsányról, az MSZP ezen a héten, a DK-val folytatott tárgyalások során tett először nyilvános kísérletet.
A szocialisták korrektül tárgyaltak, de „Gyurcsány Ferenc barátom” a saját érdekeit képviselte, nem a DK-éit
A szocialisták korrektül tárgyaltak, Gyurcsány Ferenc azonban a saját érdekeit a DK érdekei fölé helyezte. Gyurcsány a megállapodásnál fontosabbnak tartotta önmaga „rehabilitálását”: „Gyurcsány Ferenc barátom” a személyes ambíciói és érthető önrehabilitációs törekvései oltárán feláldozta a DK felépítésén dolgozó munkáját. Ezt azért is fájlalja Szigetvári, mert szerinte a Gyurcsány-pártnak az ország számos pontján erős szervezete van.
A szerk. megj.: A szocialisták korrekt tárgyalásáról, illetve arról, hogy Gyurcsány „elárulta” volna a saját pártját, lásd hírösszefoglalónkat: Ellenzéki egyeztetés – a DK nem képviselhetné saját politikáját a kampányban, illetve Gyurcsány a megszakadt MSZP–DK-tárgyalásokról. És érthető, ha az MSZP–Együtt fájlalja, hogy nem sikerült a DK országos hálózatát megszerezni – Gyurcsány nélkül.
2010-ben a választók így döntöttek
A DK-val folytatott tárgyalások tanulsága, mondta még mindig Szigetvári, hogy az ellenzéki pártoknak tudomásul kell venniük, hogy 2010-ben a választók 70 százaléka az akkori status quo ellen szavazott.
A szerk. megj.: Azaz Szigetvári szerint a választók 2010-ben kizárólag Gyurcsány ellen, és nem a korrupt és többszörösen leszerepelt MSZP meg nem is az ellen a Bajnai ellen szavaztak, aki három évig volt Gyurcsány minisztere, majd követője a miniszterelnök székben.
Az MSZP helyesen politizált 2010 után, ő tiszteli Mesterházy erőfeszítéseit
Szigetvári szerint az MSZP 2010 után helyesen döntött, hogy markánsan kormánykritikus és határozottan baloldali párt lett. Tiszteli Mesterházy erőfeszítéseit a szocialisták újjászervezése terén. Ez a baloldali fordulat egyben teret nyitott egy Együtt-szerű centrumpárt számára.
A szerk. megj.: Az MSZP „határozott baloldaliságáról” lásd lejjebb: „Kire szavazzanak a liberálisok?”.
Az agresszív párt meg a konszenzusteremtő
Szigetvári szerint az Együtt-PM progresszív párt, nem jobboldali szavazók megnyerése a célja. Ugyanakkor míg az MSZP nyelvileg, stílusában is agresszívebben támadja a kormányt, az Együtt-PM inkább konszenzusteremtő, „békepártként” jelenik meg.
A szerk. megj.: Konszenzusteremtő békepárt, mint azt a fentebb idézettek is bizonyítják.
Tisztességes kampánnyal a szavazókért
Szigetvári szerint egyelőre nem erős kormányváltó hangulatot, hanem elégedetlenséget tapasztal, de tisztességes üzenetekkel és erős kampánnyal az ellenzék többséget szerezhet.
A szerk. megj.: A „tisztességes” kampány ezzel a megszólalással folytatódott.
Facebook
2. Tóbiás József felszólalása
A különlista előnye: megmutatkozhatnak saját lényegük szerint
Tóbiás szerint a társadalom ma előrébb jár, mint az ellenzék, az emberek többsége ugyanis kormányváltást szeretne. A baloldali összefogás feladata, hogy ezt szavazatokra váltsa. Ennek az egyik kulcsa az, hogy minél többen menjenek el szavazni, mert 45–50 százalékos részvétel esetén elképzelhető, hogy a Fidesz ismét kétharmados többséget szerez. Nem tartja tökéletesnek az MSZP és az Együtt-PM különlistás, de közös egyénijelölt-állításról szóló egyezségét, ám véleménye szerint ez is eredmény, amit értékelni kell, mert lehetővé teszi a kormányváltást. A megállapodás javára írta, hogy az MSZP önállóan mutathatja be baloldali politikáját, az Együtt-PM szövetség pedig azt, hogy miben különbözik a szocialistáktól.
A szerk. megj.: Érdekes módon a DK-val kötendő megállapodásnak viszont azt szabta feltételéül az MSZP és Mesterházy, hogy a DK nem képviselheti a saját politikáját.
Az államnak nem lehet csak szabályozó funkciója, a piacgazdaságot így nem szabad fenntartani
Tóbiás szerint kormányzati terveik között szerepel, hogy szerintük az elmúlt két évtizedben kiépült piacgazdaság fenntarthatatlan, az államnak nem lehet csak szabályozó funkciója, azt a piacgazdaságot, ami az elmúlt 20 évben kiépült, nem szabad fenntartani, az államnak nem szabad pusztán semleges normaképzőként jelen lennie a társadalomban és a gazdaságban.
A szerk. megj.: Ezt Orbán sem gondolja másként, úgyhogy a mindenre kiterjedő államosításaival ezek szerint előkészítette a talajt a szocialisták kormányzásához.
3. Kire szavazzanak a liberálisok?
Tóbiás József szerint értékalapon a liberális szavazók logikusan döntenek, ha Fodor Gábor vagy Bajnai Gordon pártjára szavaznak. Tudja, hogy egy liberális választópolgárnak értékalapon nehéz egy baloldali pártra, jelen esetben az MSZP-re szavaznia, de annak ellenére, hogy az MSZP baloldali párt, és számos kérdésről máshogy gondolkodik, mint a liberálisok, egy liberális választónak azért lehet érdemes a szocialistákra szavaznia, mert az MSZP a Fidesz váltópártja, amely a közjogi kérdések mellett a választók biztonságra irányuló törekvésére helyezi a hangsúlyt.
A szerk. megj.: Korábbi hírösszefoglalónkban már idéztük Szanyi Tibor facebookos eszmefuttatását Mesterházyról és az igazi baloldaliságról, amely igazi csemege minden liberálisnak. Most álljon itt ismét. „Költői a kérdés: vajon miért van az, hogy a tőkésosztály küldöttei baloldali pártok élén akarnak ’jót’ a hazának? Kapolyi, Medgyessy, Gyurcsány, Bajnai. Példaértékű kapitalista nevek a közelmúltból. A küzdelem nem egyébről szól, mint arról, hogy Magyarországon az egykori állampárt örökösei a rendszerváltás apropóján – érthetően – a kapitalizmusba menekültek, de nem akarták feladni pozíciójukat a baloldalon sem. Ugyanennek köszönhető, hogy a kommunista örökség konzervatív köpönyeg alá bújt birtokosai szintén balra kacsingatva kábítják a népet. Orbán, Matolcsy, Pintér, Martonyi. Ők is az állampártban gyökereznek, ők is kőgazdagok.” „Mesterházy az, aki nem a tőkésosztály képviselője. Nem elvitatva, hogy a politikai ellenfelem is lehet okos, vagy rokonszenves, esetleg mindkettő, az osztályérdekek szintjén az én választásom evidens. Igen, most jutott oda az MSZP, hogy vezetőinek az identitása dominánsan a baloldalban gyökeredzik.” „Hallom azt is, hogy az állítólagos bizonytalanok, középen állók, ballibek (ezek fundamentálisan nem létező, azaz kreált kategóriák!) nem tudnak választani, s elegük van a ’baloldali vezetők’ hatalmi marakodásából. Számukra egyértelmű a javaslatom. Válasszák (!) a dolgozó osztályok képviselőjét, ezúttal Mesterházyt.”