Botka: a DK szavazói bölcsek, az MSZP-Együtt jelöltjére fognak szavazni
- Részletek
- Szemle
- 2013. október 18. péntek, 07:49
- (mzs)
Botka László, az MSZP szegedi polgármestere, az MSZP választmányának elnöke interjút adott az e heti 168 órának, amelyből részleteket közölt az újság honlapja. Korábban Botka a Klubrádiónak és az ATV-nek is nyilatkozott. Az alábbiakban olvashatják, mit mondott a választási együttműködésről, a DK-ról és Gyurcsány Ferencről.
„Horn 1998-ban, ha kicsivel is és váratlanul, de elvesztette a választásokat. Nem kárhoztatott senkit, nem állította, hogy bár mindig jót akart, a gonosz pártja akadályozta. Nem szervezett harcias rajongókból saját pártot, azt tette, amit ilyenkor demokrata politikusnak tennie kell: tudomásul vette, hogy a háttérből kell segítenie az új vezetőket. Mindenki döntse el, melyik az európai demokratához illő magatartás.”
„Gyurcsány nem az őszödi beszédbe bukott bele, az orbáni kétharmad nem véletlenül jött létre. Hamis a legenda, hogy ő jót akart, csak az MSZP megakadályozta. Soha nem fordult elő, hogy a frakció leszavazta volna a miniszterelnök egyébként hetente megújuló ötleteit.”
A Fidesz forgatókönyve szerint játszanak, ha a következő hónapokban reggelente mond valamit Gyurcsány Ferenc, ők pedig erre reagálnak.
Nagyon elszántak abban, hogy lezárták a szövetségkötést. „Senki ne várja a legnagyobb ellenzéki párttól, hogy hónapról hónapra ahhoz alakítsa a politikáját, Bajnai és Gyurcsány miképp dobál egymás között egy-két százalékot, ami egyébként hibahatár alatti szám.” A gond az, hogy ugyanazt az ellenzéki tortát szeletelik a baloldali pártok ahelyett, hogy növelnék.
A szerk. megj.: Mint korábban megírtam, ez azt jelenti, hogy a biztos pártválasztók körében 6 százalékos Együtt–PM-nek 31 egyéni választókörzete van a kétpárti megállapodás alapján, a 4 százalékos DK-nak az MSZP 4, azaz négy darab nyerhetetlen körzetet kínált fel. Az Ipsos ma olvasható októberi vizsgálata szerint az Együtt 5, a DK 4 százalékon áll a biztos pártválasztóknál. Botka László szerint (is) ez így rendben van.
Botka az Együttel való megállapodás politikai racionalitását azzal magyarázta, hogy Bajnaiék támogatóinak több mint fele nem volt szocialista szavazó. Ugyanakkor szerinte a felmérésekből egyértelműen látszik, hogy a DK-nál többnyire a szocialista párttól leszakadó választók vannak.
A szerk. megj.: Lásd ehhez Lánczos Vera írását: Ki az áruló? Egyébként a közvéleménykutatásokból az is ismert, hogy Bajnai megjelenése után zuhant le egy százalékra a DK, azaz Bajnai a DK-tól is elvitt szavazókat.)
A Republikon Intézet 2013. április vizsgálata: Az Együtt-2014 szavazóinak 2010-es listás pártválasztása. Azaz az Együtt a szavazóinak 45 százalékát az MSZP-től szerezte
A DK-ra utalva Botka azt mondta: a választók bölcsek, nem fogják kidobni a szavazataikat. „Minden választókerületben ott lesz az egyetlen esélyes, a közös jelöltünk. Aki le akarja váltani az Orbán-rezsimet, rá fog szavazni, akinek a politikai presztízs a fontosabb, az nem. De akkor a Fideszt tartja hatalmon.”
A szerk. megj.: Nincsenek közös jelöltek. Hetvenöt választókörzetben az MSZP, harmincegyben az Együtt-PM állít jelöltet, csak éppen egymás ellen nem indulnak el. Ez azt jelenti, hogy a választók az egyéni szavazólapon nem MSZP–Együtt közös logót látnak majd, hanem a két pártét külön-külön. (És két külön listát is.)
Botka László a Klubrádiónak: Lezártuk a szövetségkötést, aki Gyurcsányra szavaz, Orbánt tartja hatalmon
2013. október 14. Megbeszéljük
„A Fidesz és Orbán Viktor forgatókönyve lenne, ha a demokratikus oldalon a következő fél évet az egymásnak való üzengetéssel töltenénk. A Magyar Szocialista Párt szövetséget kötött a második legnagyobb támogatottságú demokratikus politikai erővel, az Együtt 2014-gyel. Ez a szövetség megteremti a feltételét annak, hogy az új választási rendszerben is leváltható legyen az Orbán-rezsim, hiszen a 106 egyéni választókörzetben minden kormányváltást akaró választópolgár megtalálhatja azt az egy közös jelöltet, akinek esélye van arra, hogy legyőzze a Fidesz jelöltjét. Ha a 106 választókörzet többségét nem nyerjük meg, akkor értelemszerűen nincs kormányváltás, hiszen pusztán listás szavazással nem lehet ezt a választást megnyerni. A DK-val mi meg akartunk állapodni, de Gyurcsány Ferenc olyan feltételeket szabott, amiről azt gondolom, önmaga is tudta, hogy csak elutasítás lehet a vége. Nem kívánunk mi ezzel foglalkozni, mi lezártuk a szövetségeskeresést. Minden választópolgár el fogja tudni dönteni jövő tavasszal el fogja tudni dönteni, hogy mi a fontos számára. Aki az Orbán-rezsimet le akarja váltani, mind a 106 választókörzetben megtalálhatja azt az egy közös demokratikus ellenzéki jelöltet, akinek erre van lehetősége, ez az MSZP és az Együtt közös jelöltje, akinek meg nem ez a legfontosabb, hanem más politikusi vagy politikai presztízs, az feltehetően számol azzal, hogy az Orbán-rezsimet tartja hatalmon. Nem szabad egyikünknek sem a demokratikus oldalon beleesni Orbán csapdájába, hogy egymással foglalkozzunk, sok sikert a DK-nak, meghívtak minket a kongresszusukra, ott voltunk [Kőhalmi Ágnes és Horváth Csaba], nekünk nem Gyurcsány Ferenc és a DK az ellenfelünk, bízom benne, hogy ő is így gondolja.”
Botka az ATV-nek: senki ne várja a legnagyobb ellenzéki párttól, hogy a vándorló 1-2 százalék miatt átírja a forgatókönyvét
2013. október 14. Egyenes beszéd
„A választási rendszer átalakításánál az egyik legfontosabb cél az volt, hogy megkönnyítsék a jelöltek indulását. Korábban a jóval kisebb választókörzetekben 750 kopogtatócédulát kellett összegyűjteni, és minden választónak csak egy ilyen cédulája volt. Most 500 aláírás kell egy jelölti ívre ahhoz, hogy jelölt legyen, és mindenki annyiszor ír alá, ahányszor akar. Elvileg egy százezres választókörzetben 500 fideszes aktivista 65 demokratikus ellenzékinek kinéző jelöltre adhatja az aláírását. Miután a politikai cél a törvényalkotásnál az volt, hogy minél több jelölt legyen, mert a Fidesz azt gondolja, hogy akkor szétforgácsolódnak az ellenzéki szavazatok, feltehetően meg fogják teremteni a saját rendszerükben ennek a feltételeit.” „Biztos vagyok benne, hogy a demokratikusan gondolkozó, kormányváltás akaró választópolgár tudja nagyon jól, hogy ha azt akarja, hogy az Orbán-rezsim megszűnjön Magyarországon, akkor a legesélyesebb ellenzéki jelöltre, az MSZP–Együtt közös jelöltjére kell szavazni.”
„Ha összefogott volna 5-6 demokratikus ellenzéki párt, akkor biztos vagyok benne, hogy rá egy hétre a médiában megjelent volna másik 5-6.”
„Én mindig is összefogás párti voltam.” „A kormányváltó többség megvan.” „A 106 egyéni választókörzetre kellett koncentrálni, erre kötöttünk választási megállapodást, közös jelöltet indít a két legerősebb támogatottságú politikai párt, 75-ben az MSZP, 35-ben az Együtt-PM, de mind a 106 jelöltet közös jelöltnek tekintjük.” „Mi abban döntöttünk és abban vagyunk elszántak, hogy befejeztük az orbáni forgatókönyvvel, kottával való játszadozást, hogy a következő fél évben ahelyett, hogy elmondanánk Magyarországnak, hogy miért kell leváltani az Orbán-rezsimet…, ahelyett egymással foglalkozunk. Lezártuk a választási szövetséget.” „Azt gondolom, senki sem várja a legnagyobb demokratikus ellenzéki politikai erőktől, hogy azért, mert az Együtt és a DK között 1-2 százalék vándorol, ami egyébként hibahatár alatt is van a felmérésekben, attól mi hetente fogjuk átírni a különböző stratégiai forgatókönyvünket. Nekünk nem a DK és nem Gyurcsány Ferenc a politikai ellenfelünk, mi abban bízunk, hogy ezzel a választási együttműködéssel… megteremtettük annak a lehetőségét, hogy aki valóban komolyan gondolja, hogy a legfontosabb cél az Orbán-rezsim leváltása, annak tudnia kell, hogy hova kell szavazni.”
A szerk. megj.: Soha, sehol, senki nem kérdez vissza egyetlen állításra sem, mondja akár Bajnai, Mesterházy vagy Botka, amely arról szól, hogy a DK és Gyurcsány szabott volna „elfogadhatatlan” feltételeket, nem pedig az MSZP. Nincs „baloldali” újságíró, aki meg merné és akarná kérdezni, miért „méltányosak” azok a feltételek, amelyeket Mesterházy ajánlott, és miért „elfogadhatatlanok” azok, amelyeket a DK kért. Pedig minden dokumentuma nyilvános a folyamatnak, mint korábbi összefoglalónkban is látható.