rss      tw      fb
Keres

Bolgár György interjúi a Galamusban - 2010. november 18.

Kránitz László, a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának MSZP-s tagja


Bolgár György: - Az első kérdésem Önhöz az, hogy megvannak-e a közmédiumok új vezetői?

Kránitz László: - Igen, a Közszolgálati Közalapítvány mai ülésén, ami mintegy tíz perce ért véget, sikerült megválasztani a kuratóriumnak a közszolgálati médiumok vezérigazgatóit. Mind a négyet.

- És el is mondja nekünk, hogy kik azok? Nagy kíváncsisággal várjuk.

- Természetesen, akinek meglepetés lesz, azoknak elmondom, hogy a Magyar Televízió Zrt. élére Medveczky Balázst választotta meg vezérigazgatónak a közszolgálati kuratórium. A Magyar Rádió Zrt. élére Jónás István urat, a Duna Televízió Zrt. élére Ó. Kovács Szilveszter urat, a Magyar Távirati Iroda Zrt. vezérigazgató székébe Belénessy Csaba urat választotta meg a kuratórium.

- Akkor lehet mondani, hogy két volt Lánchíd-rádiós, egy volt hírtévés és Medveczky Balázs. Ugye meglepetés nem történt. Milyen volt a szavazatarány? Ezt elmondhatja?

- A belső szabályzatunk értelmében a szavazati arányról nem adhatok tájékoztatást. Tulajdonképpen azt kell mondjam, hogy a kuratórium többsége, a fideszes delegáltak támogatták az előbb említett urakat. Én egyik urat sem támogattam. Alapvetően maga a szabályzás, az eljárás miatt döntöttem így, hiszen ahogy Ön is említette, az urak közül jó néhányan a jobboldalhoz köthető médiumokból érkeztek a vezérigazgatói székekbe. Emiatt, meg amiatt, hogy maga az egész médiaszabályzási eljárás, miszerint a Médiatanács jelöl, a kuratórium pedig dönt mindenféle írásos koncepció nélkül, úgy döntöttem, hogy ebben a helyzetben nem tudom támogatni a vezérigazgató jelölteket. Alapvetően ez nemcsak a személynek szólt, hanem, még egyszer mondom, magának az eljárásnak is. Én ezzel a szavazatommal tudtam kifejezni a nemtetszésünket ezzel az egész új médiaszabályozással szemben.

- Hogy zajlott ez a mai ülés? A megnevezett jelöltek ott voltak-e, mondtak-e valamit magukról, esetleg bárki hozott-e magával valamilyen írásos anyagot?

- Az én kérésemre korábban a kuratórium elfogadott egy olyan szabályzatot, egy olyan pontot, aminek az a lényege, hogy a vezérigazgató-jelölteket meghívjuk a kuratórium ülésére, és ott lehetőséget biztosítunk számukra, hogy elmondják a véleményüket, koncepciójukat az adott intézményről. Ez meg is történt, a jelöltek közül tulajdonképpen mindenki itt volt és részt vett ezen a meghallgatáson. Előzetesen kaptunk egy önéletrajzot a jelöltektől, de én kértem, hogy ne az önéletrajzot olvassák fel, hisz az mindegyikünk előtt ott van, hanem inkább a koncepcióról, a jövőbeni elképzeléseikről, a jelenről mondjanak néhány gondolatot. Volt olyan, aki ezt komolyan vette, volt olyan, aki kevésbé vette komolyan. A lényeg az, hogy tulajdonképpen a meghallgatás megtörtént, a kérdéseinket feltehettük, volt, aki felkészült, volt, aki kevésbé. Ezután került sor a szavazásra, ahol az az eredmény született, amit az előbb már említettem Önnek és a kedves rádióhallgatóknak.

- Az egész választási procedúrának a meghökkentő jellegére az egyik példa, hogy Belénessy Csaba, aki jelenleg az MTI alelnöke és most az MTI új vezérigazgatója lesz, a múlt heti jelölés alkalmával, ha jól emlékszem, még a Magyar Rádió vezérigazgatójának volt kiszemelve. Nem mintha nem érthetne akár ahhoz is, hiszen volt Lánchíd rádiós, korábban magyar rádiós, mint mindannyian ugye a rádiósok közül, tehát ide is jó, oda is jó. A lényeg az, hogy a második fordulóban, amikor már egyszerű többséggel dönthetett ez a kuratórium, akkor jöttek az igazi jelöltek. Ott már senki nem tudta megakadályozni a fideszes többség döntését.

- Így van, ahogy Ön mondja. De nemcsak Belénessy úr volt így ezzel a kérdéssel, hanem voltak még más jelöltek is, akik a múlt heti ülésünkön más közmédiumok élére voltak jelölve vezérigazgatóként, most pedig a mai ülésen megint csak más közmédiumok élére jelölték őket vezérigazgatóként. Ez azt mutatja, hogy a múlt heti ülés tulajdonképpen egy színjáték volt, hiszen jól lehetett tudni, hogy a múlt héten megjelent vezérigazgató-jelöltek első nekifutásra nem fogják megkapni a szükséges kétharmados többségét a kuratóriumnak. Emiatt szerintem az urak is, meg az őket jelölők is tökéletesen tisztában voltak azzal, hogy múlt héten nem lesz eredményes választás. Viszont a szabályzatunk szerint, illetve a médiatörvény szerint a második jelölési körben már a feles egyszerű többség is elegendő. Éppen ezért ide már az igazi jelöltek jöttek a meghallgatásra és a választásra. Ennek megfelelő volt egyébként ez az ötperces meghallgatás, és utána a kérdésekre adott válaszok minősége is. Ég és föld volt a kettő közötti különbség. Itt már érezni lehetett, hogy valóban azok érkeztek jelöltként, akik komolyan gondolják a vezérigazgatóságot.

- Mi lesz a vesztes jelöltekkel? Ők is kapnak pozíciót? Esetleg már döntöttek is erről? Vagy ez a vezérigazgató kompetenciája lesz?

- Ez a vezérigazgató kompetenciája. A kuratórium kompetenciája csak a vezérigazgatók megválasztása, illetve kinevezése. Azt még el kell mondjam a kedves rádióhallgatóknak, hogy a kinevezéssel együtt a vezérigazgatók munkaszerződése is elfogadásra került és november 19-től számítanak hivatalosan vezérigazgatóknak az illető urak.

- Ezt nem mondja komolyan? Ilyen rohammunkában? Hát ez olyan, mint egy villámháború. 18-a van, holnaptól már bemennek, dolgoznak, átveszik a munkát?

- Igen, ez engem is meglepett még az elmúlt ülések alkalmával, mikor megismertem az erre vonatkozó szabályokat. Ez ilyen rohamtempóban zajlott. Ahogy említettem, amint döntés született a vezérigazgató jelöltekről, utána rögtön döntés született a munkaszerződésekről is. Én ezeket a munkaszerződéseket sem tudtam támogatni. El kell mondjam, hogy mind a négy közmédium vezérigazgatójának szerződése van. Alapvetően azért nem tudtam támogatni a munkaszerződéseket, mert szerintem túlzóan magas béreket állapított meg a Médiatanács, illetve a kuratórium.

- Igen? Mekkorát?

- 1 millió 700 ezer forint bruttó fizetést. Ez számomra azért is volt kicsit felháborító, mert korábban a jegybank elnökével szemben 2 millió forintos fizetésért vagy hasonló nagyságú fizetésért a kormány, illetve a parlament az Európai Bizottsággal is szembement. Ehhez képest most ezeknek a cégeknek a vezérigazgatói 1 millió 700 ezer forintot kapnak.

- És azt mondja, hogy azért óriási különbség van a Magyar Nemzeti Bank elnökének felelőssége és mondjuk a Duna Televízió elnökének felelőssége között?

- Nem akarom lebecsülni egyik területet sem, de én magánemberként is érzek a két terület között különbséget. Azzal együtt, hogy egy közszolgálati televíziót vagy rádiót, vagy Távirati Irodát is, amit az adófizető állampolgárok tartanak fenn, komoly felelősség vezetni.

- Még annyit szeretnék kérdezni Öntől, hogy ugye pályázatot és koncepciót sem kellett beadniuk ezeknek a jelölteknek. Legalább a Médiatanács, amelyik jelölte őket, adott valamilyen indoklást, hogy Belénessy Csabát ezért, Medveczky Balázst azért, Ó. Kovács Szilvesztert amazért javaslom és akkor felsorolt volna tíz vagy tizenöt dolgot, hogy milyen kiválóak, és egyébként pedig elbeszélgetve vagy ki tudja, mit csinálva velük még tudják azt is, hogy ezt és ezt tervezik az MTI-vel vagy a televízióval?

- Nem volt ilyen dologban szerencsénk, pedig valóban jó lett volna egy koncepciót látni, vagy egy kritériumrendszert, hogy mi alapján kerültek az illetők a Médiatanács részéről jelölésre. Én ezért kérdeztem a jelöltektől, annak tudatában, hogy nyilván a jelöltek erre nem tudnak választ adni, a Médiatanácsot pedig nem volt lehetőségem megkérdezni, hogy miért pont ezek az urak lettek a vezérigazgató-jelöltek. Erre a választ csak a Médiatanács elnöke, illetve a tagjai tudják megadni. Mi nem vagyunk abban a helyzetben, és ezt nagyon sajnálom, hogy megkérdezhettük volna akár a Médiatanács elnökét vagy tagjait, vagy a jelölteket, hogy miért ők kerültek éppen jelölésre. Se pályázat nem volt, se koncepció nem volt, egészen egyszerűen a Médiatanács jelölése alapján kerültek ezek az urak a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriuma elé.


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!