Vigyázó szemetek…
- Részletek
- Napi apró
- 2014. december 11. csütörtök, 03:42
- Aczél Endre
...Romániára vessétek. Elég sokan gondolják úgy, hogy nem bölcs dolog ujjat húzni az Egyesült Államokkal. Bölcs dolog viszont ennek az ellenkezője. Akár haszonban is mérhető.
A tőlünk nem is olyan távoli Bukarestben egy-két napja egészen különös dolog történt. Már egy hete tárgyalt a kormánypalotában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság küldöttsége arról a költségvetési előirányzatról, amely az ország számára akár kegyetlennek is mondható megszorítást írt elő (egy készenléti hitel fejében). A tárgyalások témája az volt, hogy Románia miképp óhajtja teljesíteni azt a 0,9 százalékos (nem vicc) hiánycélt, amit számára „előírtak”. A Ponta miniszterelnökkel folytatott, addig eredménytelen tárgyalások az utolsó előtti napon váratlan fordulatot vettek. Aznap, ugyancsak a kormánypalotában, megjelent a „bukaresti Mr.Goodfriend” (Mr. Dean Thomson), tehát az ottani ügyvivő, hogy az igazságügyi miniszterrel valamilyen BTK-módosításról diskuráljon. Hogy miről diskuráltak, miről nem, arról nincs információ, arról viszont igen, hogy a két esemény „váratlan” egybeesését megállapodás követte a román kormány és az IMF/EB között. És még milyen?! A hiánycélt a vendégek megfelezték, azaz óriási engedményt tettek. 2015-ben a román költségvetésnek nem 0,9, hanem 1,83 százalékos deficittel kell dolgoznia. Ez magyar pénzben ezermilliárdos nagyságrend.
Rossz, aki rosszra gondol. De „bukaresti kémeim” folyamatosan játszadoznak a gondolattal, hogy az amerikai ügyvivő ( az Egyesült Államok az IMF fő részvényese) felbukkanása az IMF-tárgyalások körül egyáltalán nem volt véletlen; az illető üzenetet hozott, román szempontból nagyon kedvezőt.
Ponta miniszterelnök fellélegezhet. Megmenekül egy csomó megszorítástól. Népszerűsége nem fog süllyedni. Ha volt számára kedvező amerikai „üzenet”, az arról szólt, hogy a jelenlegi romániai hatalmi felállás – középerős, ellenzéki, liberális-konzervatív államfő (Klaus Iohannis) és szocdem kormányfő – Amerika ízlése szerint való. Igen, az Obama-kormány abból indul ki, hogy egy olyan térségben, ahol a fékek és ellensúlyok kiiktatása – a magyar modell – ragályszerűen terjedhet, egy olyan szövetséges országnak, mint amilyen Románia, csak jót tesz a „kohabitációnak” elkeresztelt (Franciaországból jól ismert) felállás. Jót tesz neki, jót a demokráciának, jót az amerikai érdekeknek.
A tárgyilagosság kedvéért meg kell toldanom a történetet azzal, hogy katonapolitikai-stratégiai okokból Románia – nem tegnap óta – az Egyesült Államok favoritja. Támaszpontot ad és oroszellenes. Ráadásul valóban komoly, miniszteriális fejek hullásával járó harcot folytat a nála több mint hagyományos korrupció ellen. Ezenfelül, ha az emlékezetem nem csal, az elmúlt pár évben, pártszínezettől függetlenül, nemigen akadt olyan amerikai óhaj, amelyet a románok ne teljesítettek volna. Biztos rájöttek, hogy ha már szabadságharcot kell vívni valaki ellen, az a valaki ne az Egyesült Államok legyen.