rss      tw      fb
Keres

Civilek az új polgári törvénykönyv védelmében

Galamus.hu, 2010. április 9., péntek 5:30

Az új Ptk. - ha engedik hatályba lépni - számos szabadságerősítő és a kiszolgáltatottak esélyeit javító rendelkezést tartalmaz. Ezekről átfogó képet ad Gadó Gábornak az Élet és Irodalomban megjelent cikke.

Sajnos azonban úgy tűnik, hogy ezek az intézkedések áldozatul esnek néhány jogászprofesszor és politikus presztízsharcának. Szövetségünk számára a legfájdalmasabb veszteség az új cselekvőképességi szabályok "elvesztése" lenne.

Magyarországon világviszonylatban is jelentős számú, mintegy 80 ezer embert érint a cselekvőképesség különböző mértékű korlátozása, közülük 44.ezren a legsúlyosabb jogkorlátozást jelentő cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt állnak.

Az a 18 - értelmi-, és pszicho-szociális fogyatékossággal élők jogvédelmével foglalkozó civil szervezet, amelyeknek módja volt bekapcsolódni az új Polgári Törvénykönyv előkészítésébe, e munkálatok során már több alkalommal, is felhívta a figyelmet az új szabályozás mihamarabbi hatálybalépésének szükségességére. Figyelemmel a gondnoksági rendszert övező visszaélések gyakoriságára és súlyosságára valamint a 2008. május 3-án hatályba lépett Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól szóló ENSZ Egyezmény4 12 cikke által támasztott követelményekre is.

Ma 10 szervezet fordul az Alkotmánybírósághoz az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) hatályba lépéséről szóló törvénnyel (Ptké.) kapcsolatban.

A szervezetek azt kérik a testülettől, hogy utasítsa el Répássy Róbert országgyűlési képviselő beadványát, amely a felkészülési idő hiányára hivatkozva a hatályba léptető rendelkezések megsemmisítését kéri.

Az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésről és végrehajtásáról rendelkező Ptké-t február 15-én fogadta el az Országgyűlés. A Ptké. a Ptk. két szakaszban történő hatálybalépéséről rendelkezik, a Kódex Első és Második Könyve 2010. május 1-én, a többi része pedig 2011. január elsején lép hatályba. Ez utóbbiról Répássy Képviselő Úr már többször kijelentette, hogy nem fog hatályba lépni.

A májusban hatályba lépő Második Könyv - az alapítványokra és a személyiségi jogokra vonatkozó részek mellett - tartalmazza a cselekvőképességre vonatkozó szabályokat, amely 80 ezer gondnokság alatt élő, többségében fogyatékos ember polgári jogi helyzetében hozhat olyan mélyreható, pozitív változásokat, amelyet az ENSZ Emberi jogi főbiztosának hivatala, és a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény végrehajtását felügyelő bizottsága is a legjobb gyakorlatok között ajánl a részes államok számára.

A Képviselő Úr a Legfelsőbb Bíróság elnökének és Polgári Kollégiumának vezetőjére hivatkozva - a Ptké hatályba léptető rendelkezését kérő beadványában - a felkészülési idő hiányára hivatkozik, amely egyszerűen elfogadhatatlan. Az új Kódex 2010. május elsején hatályba lépő mintegy 100 szakasznyi részének elsajátításához 5 hónap, teljes anyagának elsajátítására 14 hónap áll a jogalkalmazók rendelkezésére. A felkészülést az Igazságügyi és Rendészeti- valamint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által koordinált képzések, információs honlapok, elektronikus és nyomtatott formában is hozzáférhető kiadványok segítik.

Közben pedig több tízezer ember van és marad is, ha az új szabályok nem hatályosulnak, a polgári jogi halál állapotában.

Kovács Melinda
ügyvezető
Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége

 

Az alkotmánybírósági beadvány