rss      tw      fb
Keres

A Képíró-ítélet nemzetközi visszhangja



Simon Wiesenthal Központ: az ítéletben „nincs semmi váratlan egy olyan társadalom részéről, amely még nem érett meg arra, hogy szembenézzen a múltjával”

Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetője hétfőn „botránynak” nevezte Képíró Sándor felmentését.

„Az ügyész tájékoztatott bennünket, hogy fellebbezést nyújtanak be az ítélet ellen” – mondta Zuroff, ám Képíró Sándor továbbra is a háborús bűnösökről vezetett listájuk első helyén szerepel. „Ez a per a Simon Wiesenthal Központnak köszönhetően jött létre, amely 2006-ban információkat szolgáltatott Képíróval kapcsolatban a magyar hatóságoknak” – folytatta a 2005-ben elhunyt nácivadász nevét viselő szervezet vezetője.

Ana Frenkel, a Wiesenthal Központ újvidéki (szerbiai) irodájának képviselője úgy vélekedett, hogy az ítéletben „nincsen semmi váratlan egy olyan társadalom részéről, amely még nem érett meg arra, hogy szembenézzen a múltjával”.

„Első fokon meghozott ítéletről van szó, amelyet nem kommentálhatunk. Persze nem vagyunk vele elégedettek, és azt várjuk, hogy a magyar ügyész hivatala nyújtson be fellebbezést” – mondta Bruno Vekaric, a Háborús Ügyekben ítélkező Szerb Törvényszék szóvivője, akit a Tanjug szerb hírügynökség idézett.

***

Szerbiai nyilatkozatok: Nem lehet mást várni egy olyan országban, ahol egy fasisztabarát párt sok szavazatot kap

Elégedetlenségüknek adtak hangot szerbiai tisztségviselők hétfőn a magyar bíróság Képíró-perben hozott ítélete miatt.

Vladimir Vukcevic, a háborús bűnösök ügyében eljáró szerb különleges ügyész a B92 belgrádi tévé és rádió honlapja szerint úgy nyilatkozott, hogy az ítélet nincs összhangban a várakozásaival.

Előzőleg Vukcevic helyettese, Bruno Vekaric a Tanjug szerb hírügynökséggel közölte: az első fokú ítéletet nem kommentálhatják, de elégedetlenek, s azt várják, hogy a magyar ügyészség fellebbezést nyújt be.

A B92 szerint hitetlenkedve fogadták az ítéletet a vajdasági tartományi parlament, az újvidéki városi közgyűlés és az újvidéki zsidó közösség tagjai.

Aleksandar Jovanovic, az újvidéki képviselő-testület elnöke a Tanjug szerint elégedetlenségét hangoztatta a felmentő ítélet hallatán, és reményét fejezte ki, hogy az ügyészség fellebbezést nyújt be a nem jogerős ítélet ellen, mert „az nem történhet meg, hogy az igazság elérhetetlen legyen”.

Aleksandar Necak, a szerbiai zsidó közösségek szövetségének elnöke a Tanjugnak elmondta: nem lepte meg az ítélet. „Nem lehet mást várni egy olyan országban, ahol egy fasisztabarát párt sok szavazatot kap, és vannak arra utaló jelek, hogy terjedőben van a neonácizmus.” Necak megjegyezte, sokáig váratott magára a Képíró elleni vádemelés, s úgy vélte, Magyarország nem önszántából, hanem erős külső nyomásra emelt végül vádat. Necak nem számít arra, hogy az ítélet változni fog.

***

A külföldi sajtó a Képíró-perről: tapssal fogadták

Részletesen és nagy terjedelemben számolt be a külföldi sajtó a Képíró-perről, az esetek többségében hírügynökségi jelentések alapján.

A mértékadó brit lapok közül a konzervatív The Daily Telegraph foglalkozott érdemben Képíró Sándor perével.

A tekintélyes brit napilap értékelése szerint Képíró Sándor felmentése „sokkolta mindazokat, akik az eljárást a világ egyik utolsó, náci háborús bűnök ügyében folyó perének tekintették”. A lap megírja, hogy a felmentő végzést „tapssal fogadták” Képíró támogatói a tárgyalóteremben, Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ „fő nácivadásza” azonban „dühödten bélyegezte meg” az ítéletet.

Zuroff a The Daily Telegraph tudósítójának kijelentette, hogy Képíró Sándor felmentése „abszolút felháborító”, ellentmond minden bizonyítéknak, és mindannak, „amit tudunk a mészárlásról”. Hozzátette: érthetetlennek tartja a döntést. „Szomorú nap ez az áldozatok és családtagjaik számára, és kérdéseket vet fel az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban” – mondta a Telegraphnak a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ vezetője.

A Képíró-per felmentő ítéletéről a konzervatív Le Figaro és a baloldali Libération is röviden hírt adott hírügynökségi jelentések alapján. A liberális Le Monde honlapja és a katolikus La Croix nyomtatott változata a francia hírügynökség kommentárját is közölte, miszerint az ítélet jól szemlélteti, milyen nehéz évekkel később olyan háborús bűntettek ügyében ítélkezni, amelyekhez az igazságszolgáltatás gyakorlatilag nem rendelkezik sem tanúkkal, sem megbízható dokumentumokkal.

A hetilapok (Le Nouvel Observateur, Le Point és L’Express) online változatai a Reuters és az AFP tudósításait közölték, amelyekben Efraim Zuroff, a Simon Wiesenthal Központ vezetője sérelmezte a döntést. Az Europe1 kereskedelmi és a France Info hírrádiók az AFP híréből azt idézték, hogy a Simon Wiesenthal Központ munkatársa, Ana Frenkel szerint az ítélet nem volt váratlan, mert a magyar társadalom még mindig nem képes szembenézni a múltjával.

A Der Spiegel online kiadása váratlannak minősíti Képíró fölmentését. A német hírmagazin szerint a budapesti per megmutatta, mennyire nehéz a több évtizeddel ezelőtti rémtettek feldolgozása. A Süddeutsche Zeitung a Képíró-perben született fölmentő ítéletről beszámolva megírta: a bírósági eljárás nagy hullámokat vert Magyarországon, mivel a vádlott védelmét anyagilag támogatta a Nemzeti Jogvédő Szolgálat, amelyet a jobboldali-populista Jobbik nevű párt tart fenn. A hallgatóság egy része a magyar hadsereg becsületének állítólagos megsértése elleni tiltakozásokkal zavarta meg a pert.

Az amerikai lapok közül kedden több, így a The Boston Globe és a Forbes az AP hírügynökség tudósítása alapján, az internetes kiadásában, a The New York Times a pedig, berlini keltezéssel, a nyomtatott lapszámában is beszámolt a Képíró-ügyben hozott ítéletről.

Nicolas Kulish, a The New York Times cikkírója tudósításában megemlítette, hogy az ítéletet Képíró Sándor szélsőjobboldali támogatói tapssal fogadták, és hangsúlyozta, hogy a felmentett vádlott ügyét felkarolta a Jobbik. A szerző megállapította, hogy Magyarországon az elmúlt években jelentős jobbratolódás következett be, és a Jobbik, amelyet politikai elemzők olyan periférikus mozgalomnak tartottak, amely sohasem érhet el áttörést az országos választásokon, jelenleg a budapesti és az európai parlamentben is képviselteti magát.

Oroszországban az orosz internetes keresők szerint 146 sajtóorgánum adott hírt a háborús bűnökkel vádolt Képíró Sándor felmentéséről. A jelentések mindegyike kiemelte, hogy Képíró volt a leginkább keresett személy a háborús bűnösök felkutatására szakosodott Simon Wiesenthal Intézet listáján.

A Kommerszant című lap beszámolt arról, hogy a védelem a vádlott korára, valamint a háborús bűnökben való részességét közvetlenül alátámasztó tanúk és a tárgyi bizonyítékok hiányára helyezte a hangsúlyt, és a bíró elfogadta a védelem érvelését.

Az RBK Daily című újság megemlítette, hogy Képíró a bíróságra érkezve cirkusznak nevezte a pert, és a tárgyalóteremben egy papírt mutatott fel, amelyen ez állt: „Egy 97 éves öregember gyilkosai!”. Hozzátette, hogy a tárgyaláson megjelent közönség soraiban sokan üdvrivalgással fogadták a felmentő ítéletet.

Az Eho Moszkvi rádió arra is felhívták a figyelmet, hogy Képírót 1944-ben már bíróság elé állították és tíz évre ítélték, ezt az ítéletet azonban megsemmisítették, majd 1946-ban újra vádat emeltek ellene, immár Magyarországon elkövetett gyilkosságokért.

A Kínában megjelenő, angol nyelvű Global Times (GT) című napilap keddi számában teljes oldalas, kéthasábos címlapfotót hozott Képíró Sándorról, amint kerekesszékében ülve fejhallgatón hallgatja az ítéletet. A kép aláírás röviden ismerteti a Képíró elleni vádat és azt, hogy az ügyben a Fővárosi Bíróság felmentő ítéletet hozott.


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!