MNB-vita - Londoni elemzők: "szükségtelen feszültség"
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2010/2. negyedév
- 2010. április 28. szerda, 17:51
- Hírek
"Szükségtelennek" nevezték londoni felzárkózó piaci elemzők a magyar jegybank vezetőjének pozíciója körül kialakult feszültséget.
A BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlegének napi kelet-európai helyzetértékelése foglalkozik Pokorni Zoltán előző napi tévényilatkozatával, amelyben a Fidesz alelnöke Simor András MNB-elnök lemondását szorgalmazta.
A BNP Paribas elemzői szerint az ilyen nyilatkozatok "szükségtelenek és nem tanácsosak", mivel bizonytalanságot keltenek az MNB jövőbeni függetlenségével kapcsolatban, és hozzájárulhatnak a kockázatkerülés újbóli megjelenéséhez a magyar piacon.
A cég szakértői közölték: nem várják, hogy a Fidesznek sikerül elérnie Simor András távozását, mivel ez feszültséget szítana az EU-val és az euróövezeti jegybankkal fennálló kapcsolatokban, amit "Magyarország jelenleg nem engedhet meg magának".
Mindazonáltal már a kormány és a jegybank közötti konfliktus lehetősége is "rossz hír a forintnak és a kötvénypiacnak" - áll a BNP Paribas kommentárjában.
Hasonló megállapításokra jutottak az üggyel kapcsolatban más nagy londoni házak is.
A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja Pokorni Zoltán nyilatkozata után kiadott értékelésében azt írta: a magyar jegybanki alapkamat esetében érvényesülő kockázatot most már nem az inflációs vagy a gazdasági kilátások jelentik, hanem a kockázati felárak "politikailag indukált" emelkedése.
A cég citybeli szakértői szerint ugyanis ha a "politikai zaj" miatt "folytatódik a kockázati prémiumok visszarakódása" a forinteszközökre, az okot adhat a monetáris tanácsnak a pénzügypolitikai enyhítési ciklus - vagyis a jegybanki kamatcsökkentések - leállítására. Tekintettel arra a bizalomra, amelyet a piac a jelek szerint a mostani MNB-vezetés iránt mutat, bármilyen "kierőszakolt változtatás" piaci kilengéseket okozhat, és ennek következményei között lehet a jegybanki kamatcsökkentési folyamat leállása is - állt a Barclays Capital londoni elemzésében.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői a magyarországi választási eredményeket értékelő hét eleji kommentárjukban szintén annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a kormány és a jegybank közötti feszültség potenciális éleződése nyomást gyakorolhat a befektetői hangulatra.