rss      tw      fb
Keres

Görögország: három évet adott Brüsszel a deficitcsökkentésre

MTI 2010. február 3., szerda 13:14

Elfogadta az Európai Bizottság szerdai döntésével azt a tervet, amelynek alapján Görögország 2012 végére a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá szorítja államháztartási hiányát a jelenlegi 13 százalékról, de jelezte azt is, hogy további intézkedéseket tart szükségesnek a tervekhez képest.

Mint Joaquín Almunia pénzügyi biztos elmondta, az uniós végrehajtó testület azt szeretné, ha Görögország átfogó szerkezeti reformtervet készítene, amely hosszabb távon konszolidálja az államháztartást, kiküszöbölve a jelenlegi problémákat.

Athénnak már március közepén számot kell adnia arról, hol tart a tervbe vett intézkedések megvalósításával.

A témáról Brüsszelben kiadott közlemény szerint a bizottság egy sor ajánlást is elfogadott, hogy biztosítsa a határidők betartását, valamint azt, hogy a kormány időben hajtja végre a reformprogramot a gazdaság versenyképességének visszaállítására.

Az Európai Bizottság egyúttal jogsértési eljárást indított annak biztosítására, hogy a hatóságok tegyenek eleget a megbízható költségvetési statisztikák jelentésére vonatkozó kötelezettségüknek.

Az EU-tagországok pénzügyminiszteri tanácsa által még jóváhagyandó ajánlás arra is felszólítja Görögországot, hogy készítse el a bejelentett intézkedések végrehajtásának részletes naptárát az elkövetkező hetekben, beleértve a jövő évi és 2012-es lépéseket is.

Almunia úgy vélte, hogy Görögország ambiciózus programot fogadott el a költségvetési egyensúlyhiány kiigazítására a gazdaság reformjára. Külön üdvözölte, hogy a kormány kész további intézkedéseket elfogadni.

A görög vezetés stabilitási programja a 2010-2013 közötti időszakra szól, idén 8,7 százalékos, jövőre 5,6, 2012-ben 2,8, 2013-ban pedig 2 százalékos hiánycélt tűz ki. A program konkrét költségvetési konszolidációs intézkedések egész csomagját tartalmazza. A bevételi oldalon szerepel például az adómentesség megszüntetése, a jövedéki adó emelése, az adócsalás elleni küzdelem fokozása. A kiadások terén a kormány csökkenteni fogja a közalkalmazotti juttatásokat, befagyasztja a munkaerő-felvételt, emellett csökkenti az állami szektor fogyasztási és működési kiadásait.

Almunia sajtótájékoztatóján kizárta, hogy Athénnak a Nemzetközi Valutaalaphoz kellene fordulnia támogatásért pénzügyi nehézségei miatt. Úgy vélte, az uniónak elegendő saját eszköze van ennek a problémának a megoldására.