rss      tw      fb
Keres

Elemzők: nincs realitása a további kamatcsökkentésnek

MTI 2010. július 19., hétfő 17:26

Piaci elemzők szerint az IMF-vel való tárgyalások megszakadását követően egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A forint gyengülése inkább kamatemelést indokolna, de ezt vélhetően csak végső esetben lépné meg a jegybank.

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos mértékén a monetáris tanács hétfőn. A döntést megelőző az elemzők azt várták, hogy decemberre 5,0 százalékra süllyed az alapkamat. Az idén még lehetséges 25 bázispontnyi kamatcsökkentés feltétele azonban az lenne, hogy a kormány megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val, valamint hogy a nemzetközi piacokra visszatérjen a kockázatot vállaló hangulat.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere szerint az IMF szerepvállalást övező bizonytalanságok miatt egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek.

A szakember az elkövetkező hónapokban a bizonytalan környezet megmaradására számít, véleménye szerint az IMF-fel való megállapodás hiányában a piac feltehetően nagyobb forint és állampapír-piaci hozamkilengésekkel reagál majd a különböző hírekre. Hozzáteszi, hogy a kormány őszre ígéri a tárgyalások újrakezdését, vélhetően szeretnék elkerülni, hogy az önkormányzati választásokig újabb megszorításokat kelljen bejelenteni.

Az alacsony fejlett piaci hozamok mellett egyelőre rendkívül népszerűek a világban a magasabb hozamot biztosító fejlődő piaci állampapírok, és ez a magyar állampapírokat is támogatja. A külső környezet azonban rendkívül bizonytalan, a hangulat gyorsan változhat, hirtelen gyengülés esetén a piac lépésre kényszerítheti a kormányt, mint ahogy azt például Romániában láttuk - vélekedik Bebesy Dániel.

A Budapest Alapkezelő szakembere úgy véli, az MNB csak legvégső esetben nyúlna a kamatemeléshez, ehhez feltehetően pánikszerű forint és állampapír eladások kellenének.

Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a mostani kockázati és forint árfolyamszinteken semmi esetre sem volt indokolt a kamatcsökkentés, sőt a forint gyengülés miatt a monetáris szigorítás lehetőségével is számolni kellett a kamatdöntés megelőzően. Az elemző úgy véli, amennyiben újabb forintgyengülési hullám jön a következő napokban, akkor rövid időn belül akár emelkedhet is az alapkamat.

A legvalószínűbbnek azonban azt tartja, hogy a befektetők is hamarosan rájönnek, a kormányzat csupán időt szeretne nyerni az október 3-ára kiírt önkormányzati választásokig, hogy ne az előtt kelljen bejelentenie a szükséges megszorító intézkedéseket. Azokat az intézkedéseket, amelyekre szükség van ahhoz, hogy Magyarország tartani tudja az idei és a jövő évi hiánycélt a költségvetésben.

Kovács Roland azt valószínűsítik, hogy októberben sor kerül a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között egy megállapodásra, amelynek keretében egy új futamidővel bíró hitelkeretet bocsátanak Magyarország rendelkezésére.

"Meglátjuk, a piacon is elfogadják-e ezt a forgatókönyvet" - teszi hozzá az elemző.

Orosz Dániel, az AXA csoport stratégiai tanácsadója szerint az MNB kamatvágási kampánya véget ért, egy újabb kamatvágás valószínűsége rövid és középtávon is egyaránt minimálisra csökkent.

Az MNB a július 19-i döntést követő kommentárjában már arról is beszélt, elképzelhető, hogy adott esetben akár kamatemelésre is kényszerülhet. E markáns kommunikáció után pedig azok a piaci szereplők, elemzők is kiárazhatják a monetáris lazítás esélyeit, akik a döntés előtt még optimistább kamatpályával számoltak - mutat rá a szakember.

A kamatemelés elméleti latolgatása Orosz Dániel szerint a kockázatokkal terhelt inflációs kilátások mellett főként a látványosan átárazódott országkockázati prémiumnak köszönhető, ami, ha tartósan megemelkedett marad, az MNB kommentárja szerint monetáris szigorítást is eredményezhet.

A hazai 1 és 5 éves CDS mutatók - az elsősorban nem globális, hanem országspecifikus tényezőknek betudhatóan - már egy hónapja 300 bázispont környékén tartózkodnak, a felárak ragadósságában pedig jelentős részben az ország fiskális pályájának a fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak és bizonytalanságok tükröződnek.

A jegybanki kamatpályához kapcsolódó piaci várakozásokban egy 180 fokos fordulat játszódott le az elmúlt másfél hónap alatt, ami jól látszódik az eddig igen optimista külföldi elemző házak már visszafogottabb nyilatkozataiban is. Az FRA jegyzések már a hétfői kommentárt megelőzően is konkrétan kamatemelést áraztak az idei évre.

Az AXÁ-nál azonban úgy vélik, hogy a kamatciklus fordulópontja nem az idei évben fog elérkezni, még annak ellenére sem, hogy már több feltörekvő országban megindult a monetáris szigorítás.

Ugyanakkor piaci intervencióra könnyen sor kerülhet már akár a közeljövőben is (egy neves elemző ház úgy látja, hogy a 290-es euró/forint árfolyamon már beavatkozna a jegybank). A gazdasági élénkülés ugyanis 2010-ben még jelentős mértékben a külpiaci konjunktúrára utalt marad. Egy túl korai kamatemelés, vagy kamatemelési sorozat a már megfizethetőbb forinthitel kamatok átárazódásához vezethetne, ami megakaszthatná a most beindult forinthitelezés felpörgését - fejtette ki Orosz Dániel.